"Yabancı Şarkılar Türkçe Olsaydı" Serisi Nasıl Ortaya Çıktı?

Yaklaşık 2 sene oldu bu serinin ilk bölümünü yayınlayalı 2 sene olmuş neredeyse. Kanalımdaki en çok sevdiğim , yaparken en çok eğlendiğim ve kanalımın büyümesine en çok katkısı olan serilerden biri. Bu aralar pek sık devam ettiremiyor olsam da benim için her zaman ayrı bu serinin yeri. Peki internette bu kadar paylaşılan ve viral olan "Yabancı Şarkılar Türkçe Olsaydı" serisi nasıl ortaya çıktı? Öncelikle ilk videoyu tekrar izleyelim :) 

Tekrardan merhabalar. Bu ikinci blog yazım olacak , heyecan yine dorukta. Sanki tv şovu sunuyormuşcasına havalara girdim yine. Neyse efenim gelelim konuya. 

Lisede 3'teyken izlediğim yabancı dizi , film ve oyunlar sağolsun ingilizcemi baya geliştirmiştim. Saz sınıf arkadaşım Yiğit'le de artislik olsun , biz şarkıları anlıyoruz diyip hava atabilmek için şarkıları direk ingilizceden Türkçe'ye çevirerek söylemeye başladık. Bir havamız oldu var ya öyle böyle değil. (Uyduruyorum tamamen hiçbir şey olmadı.) Şarkıları böyle söyledikçe ne kadar saçma bunlar ya demeye başladık sadece. Ve bu şarkılar tüm dünyada milyonlarca insanlar tarafından dinleniyor ve söyleniyordu. Baya şaşırdık tabii , benim de kanalım o sıralar çok büyük değil böyle orta sularda ilerliyor. Dedim ben bunu video yapayım! Biraz üşengeç ve erteleyen biri olduğum için de ancak 3 sene sonra yapabildim , buradan şiddetle kınıyorum kendimi. Tesüf ediyorum.

Neyse aradan zaman geçti benim aklım başıma geldi ve ilk videosunu çekip yayınladım. Gelen tepkiler inanılmazdı , ilk defa bir videom bu kadar fazla ilgi görmüş , her yerde paylaşılmıştı. Herkes beni arayıp çok sevdiğini söylüyordu , onbinlerce like almıştı. Öyle böyle mutlu değildim. Sesime inanılmaz yorumlar gelmişti ama asdhuasjd baya kötü gerçekten sesim , hiçbir zaman da iyi olduğunu iddia etmedim , edemem de.. Patatesten hallice bir sesim var ne yapalım. Olsun ya böyle kabul edin artık beni yapacak bir şey yok.. Böyle güzel tepkiler alınca bunu bir seri haline getirmeye karar verdim ve her videoda farklı şarkıları Türkçe'ye çevirmeye başladım. Hatta klipli olarak bile yapmayı denedim bir tane videoyu. Yapması kolay değildi ve baya uğraşmıştım. O da şurdan buyrun 

Baktım bu videolar aldı başını gidiyor , e dedim ki Türkçe şarkıların da çoğu baya saçma. İnsanların bunların farkına Türkçeyken farkına varmamış , e ne yapalım hadi ingilizceye çevireyim bari diyerek onları da ingilizceye çevirdim. Kliplerinin de birebir aynılarını bir akşam Utku(saz arkadaşlarımdan biri) ile beraber çektik.  Ertesi gün videoyu yayınladım ve yine çok sevildi. O kadar saçmaydı ki video hala izlediğimde utanabiliyorum. 

Bugün buralara gelmemdeki en büyük sebeblerden biri de işte bu "Yabancı Şarkılar Türkçe Olsaydı" serisi. Gerçekten çok eğlenmiştim , Türkiye'de de dünyada da hiç yapılmamış bir şey yapmıştım. Sonuçları da çok güzeldi , çok sevilmişti beni de daha fazlasını , daha iyilerini yapmaya teşvik etti. Ve bir ders çıkardım , her şarkı kendi dilinde güzel. Bu yazı da burada böyle biter , umarım beğenmişsinizdir. SİYU