Hangi Youtube Kanallarını Takip Etmeli?

 Tabii ki yıllardır ister, istemez pek çok Youtube kanalını takip ediyorum. Bunların arasında hepinizin çok yakından tanıdığı benim de arkadaşım olan diğer Youtuberlar da var fakat onları zaten biliyorsunuz. Bu yüzden bugün sizlere daha çok kendi takip ettiğim ve bana ilham veren/kendimi geliştirmemi sağlayan yaratıcı kanallardan bahsedeceğim. Bu arada bu web sitemdeki ilk blog yazım , uzun zamandır böyle bir şey yapma planım vardı hem videoların arkaplanında ne olduğunu yazılı olarak anlatmak hem de bir nebze de olsa sizlere yardımcı olmak. 

 Herkesin takip ettiği kanallar hobilerine göre değişiklik gösteriyor , mesela ben motorlarla ilgilenmeyi sevdiğim için Altın Elbiseli Adam , Kemal Tuğrul Sümer , Motorcu Muhabbeti , Tek Tabancı gibi motor kanallarını takip ediyorum ya da video kameralar ve özel efektler ile ilgilenmeyi sevdiğim için de Film Riot adındaki bu konuda eğitim videoları yapan kanalı takip ediyorum. Arada türk makyaj kanallarını izlemiyorum desem de yalan olur. Bazen saçma da olsa açıyorum videoyu merak edip , bi bakmışım videonun sonuna gelmişim. Abone olduğum kanallar kanalımda ki "Kanallar" kısmından görülebiliyordu fakat ne hikmetse o özellik kapanmış ve tüm aboneliklerim gizlideymiş. Sanki devlet sırrı saklıyorum aboneliklerimde , açtım ben de isteyen görsün diye ne olacak sanki. Bu yazının sonunda da tüm aboneliklerime bakabileceğiniz linki paylaşıyor olacağım. 

 Gelelim biraz yararlı kanallara. Kafa açan kanallar var , böyle izlediğinizde vay be , vu hu! gibi ingilizceden Türkçe'ye yapılan dublaj gibi abuk subuk tepkiler verip gaza gelebiliyorsunuz. bkz "Başka Bir Şey" . Edelkrone aslında benim eskiden beri bildiğim bizim Youtube video çekimlerinde kullandığımız kamera ekipmanlarına aksesuar olarak adlandırabileceğimiz fakat bundan çok daha fazlasına yarayan ekipmanları üreten bir firma. Ada bak Edelkrone , amma cafcaflı değil mi? Ufak bir firma olarak yaptıkları buluşlar ile video dünyasına devasa katkıda bulundular , sonrasında tüm dünyaya açıldılar , Amerika ve Avrupa şubeleri var. Ha bir de Ankara şubeleri var , orası da merkez. Adamlar Türk ya. İsmi Edelkrone ve tüm dünyaca biliniyorlar , çok da seviliyorlar ama Türkler yani , as bayrak as işte. O zamanlar görüp Kadir'i (kurucusu) vay be adama bak diyip gurulanmıştım. Herkese de anlatırdım. Sonra onlar beni gaza getirdikleri gibi herkese bir ilham kaynağı olmak adına "Başka Bir Şey" adında bir Youtube kanalı açtılar. Na şuradan tıklayıp da gidebilirsiniz oraya , hiçbir şey kaybetmez aksine çok şey kazanırsınız, daimi tavsiyem.

 Böyle çok da baymadan bir tane de tavsiye vereyim. Casey Neistat , aslında hayat hikayesi tam filmlik. Kendisi de zaten bir nevi film yapımcısı , ama anlatmak istediği şeyi en kolay yoldan en güzel şekilde anlatıyor. Casey'e göre ne iyi bir kamera gerekli ne büyük bir ekip , ne de bütçe. Tek yapman gereken eline kamerayı almak ve hikayeni en doğru şekilde anlatabilmek. Casey 16 yaşında ailesinin yanından ayrılıp 5 parasız New York'a taşınmış. Pizzacılık yapmış yanlış hatırlamıyorsam , bir kaç işte çalışmayı denemiş. Sonra filme merak sarmış , ne kamerası ne de çektiği videoların montajı yapabileceği bir bilgisayarı varmış. Baya kasıp para biriktirmiş , kendisine o eski tüplü imaclerden almış.(onu da hala saklıyor) Ve film yapmaya başlamış. Abisi ile(hiçbir videosunda görmedim ama Neistat Brothers diye geçiyorlar) 10 bölümlük bir dizi oluşturup 1 milyon dolara BBC ye satmış. Oradan da hayatını düzene sokmuş. Bu arada ailevi durumlarına hiç girmiyorum 16 yaşındayken eski sevgilisi hamile kalmış çocuğu olmuş bir yandan onu da geçindirmeye çalışmış şuan başkasıyla evli vs. vs. Hatta geçen THY sağolsun Istanbul'a getirtti Casey'i oğlu ile tatil yapması için. Neyse yine çok uzadı laf. Bu ne ya kendime trip atıyormuşum gibi oldu ashdasdjd. (Makale yazıp da random gülen tek benimdir heralde , biraz şizofrenik bir şeymiş gibi gelmeye başladı bu bana ama hadi bakalım) Casey günlük vlog yapıyor , hayatını anlatıyor. Beme diye bir girişimi var , sosyal medya uygulaması. Sosyal medyaya biraz zıt bir sosyal medya uygulaması. Karlie Kross ile ortaklar hatta. Ekibini büyüttü falan iyi gidiyor işleri anlaşılan. Bir yandan da sürekli seyahat edip vlog çekiyor , izleyicilerinden gelen kutuları açıyor , soru cevap yapıyor vs vs. İçerikleri güzel ama baya tavsiye ediyorum.

Tüm aboneliklerim : https://www.youtube.com/user/ThePersica/channels?shelf_id=0&view=56

 Kendime göre baya uzun bir yazı oldu. Saatte oldu gece 1:12 , ne zaman yayınlanır bu yazı ne olur bilmiyorum ama bugün 31 Mayıs 2016. Umarım güzel bir "ilk" makale olmuştur. Ben de yazmaya devam ederim vakit buldukça. Videolardaki gibi çıkış yapmamak bir enteresan geliyor. Yorumlarınızı bekliyorum , burada da bir farklılık olsun pataküte bir çıkış yapayım. Gerçi baya bir hazırladım öncesinde çıkışa , haydin hoşçakalın. SİYU